Spousta druhů ovoce, zeleniny a dalších plodin včetně oříšků, obilovin, kakaa a olejů je závislá na opylení. Včelám a divokým opylovačům ubližují chemické postřiky i rozsáhlé monokulturní lány o jediné plodině, kde si nemohou odpočinout a hladoví.

Představte si, že už nikdy neucítíte vůni čerstvě upečeného jablkového závinu. Už si nikdy nedáte pálenku ze švestek nebo jogurt s extra kousky jahod.

Na včelách a divokých opylovačích, jako jsou motýli, pestřenky a další, je závislá produkce 75 % hlavních zemědělských plodin. Opylení navíc ovlivňuje kvalitu i kvantitu výnosu. K nejvíce závislým plodinám patří některé druhy ovoce (jablka, jahody, švestky, třešně, meruňky, borůvky a mnoho dalších), zeleniny (dýně, rajčata, okurky, cukety a další), některé ořechy, pohanka, koření (vanilka, koriandr, kmín aj.), semínka a z nich vyráběné oleje (slunečnicová, sezamová, řepkový olej) nebo kakao. Pochutnat si na čokoládě by tedy bez přítomnosti opylovačů byla velká vzácnost. Mezi plodiny závislé na opylovačích patří také káva.

Ale to není vše. Na opylovačích jsou závislé i plodiny, které jsou základem krmiva pro krávy, kozy, ovce a další hospodářská zvířata. Do produktů, bez kterých bychom se museli obejít, tak můžete zařadit i mléčné výrobky, maso nebo ponožky z ovčí vlny.

Zde je k nahlédnutí seznam plodin závislých na opylovačích. Dokážete si představit svůj jídelníček bez nich? 

Ovoce

jablka, citrusy – citron, mandarinka, grep, pomeranč, pomelo aj., švestky, trnky, broskve, nektarinky, třešně, meruňky, višně, hrušky, borůvky, brusinky, ostružiny, černý a červený rybíz, jahody, kiwi, marakuja, karambola, mango, papája, fíky, guava, granátové jablko, kokos, avokádo

Zelenina

dýně, cuketa, rajče, lilek, paprika, okurka, vodní meloun, meloun Kantalupe

Ořechy

makadamové, para, mandle, kešu

Obiloviny a luštěniny

pohanka, sója, fazole, burákový ořech

Koření

vanilka, koriandr, kmín, kardamon, fenykl, můškátový oříšek, nové koření, kmín

Krmivo a pícniny

tolice vojtěška, bob, jetel luční, plazivý, zvrhlý, růžák, štírovník růžkatý, vičen

Jiné

černý bez, kakao, šípky, káva robusta, káva arabica, hořčičné semínko